|  Newsletter 4/2020
3. 4. 2020, 8:43

OFIŽ: Informace pro studenty, pozvánky & novinky - duben 2020

Milí studenti, milí kolegové a přátelé,

OFIŽ newsletter na duben je speciální – vnější okolnosti a následná opatření a nařízení vlády ovlivnila dění na vysokých školách zcela bezprecendentním způsobem. Zrušení kontaktní výuky nezažili ani největší pamětníci. 

Management Masarykovy univerzity na všech jejích úrovních se snaží na situaci reagovat a zajistit bezproblémové dokončení semestru, v případě některých z Vás i dokončení vysokoškolského studia. Výuka všech předmětů se přesouvá na distanční formu, hledají se alternativní formáty (zejména u praktických cvičení a zkoušení) a uplatňují se nové postupy komunikace mezi vyučujícími a studenty.

Chceme Vás ujistit, že usilujeme o to, abyste tento semestr mohli dokončit bez překážek. Kolegy vyučující prosíme o spolupráci a ochotu opustit zajeté cesty vyučování a zkoušení, aby studenti nebyli zcela ponecháni sami sobě. Studenty prosíme o trpělivost, ale i o samostatnost při studiu a hlavně, aby dočasnou ztrátu týdenního programu ve škole uměli vyplnit smysluplnou prací každý den a příliš nečekali. Ztrátu času bychom už nedohnali. Bude nyní důležité soustředit se na úkoly, které jsou dostupné už teď, i třeba nedokonale, ale upřednostnit je před těmi, které teď nutné nejsou. Vyplatí se všem začít hned. 

Níže pro Vás shrnujeme nejnovější události a zejména jejich důsledky pro studium na OFIŽ. Věříme, že dané informace pro Vás budou užitečné a umožní se zorientovat v současné dynamicky se měnící situaci. Informace v tomto newsletteru jsou aktuální k 3. 4. 2020, další vývoj sledujte na webových stránkách OFIŽ, kde Vám budeme průběžně poskytovat aktuální informace a pokyny, jak postupovat v tomto mimořádném období.

Na OFIŽ jsme přesvědčeni, že každá krize je zároveň příležitostí, a i tato nenadálá situace nás posune kupředu. Přejeme Vám, ať tento pohled sdílíte s námi!

Vítězslav Bryja (vedouci OFIŽ) & Martin Vácha (garant výuky na OFIŽ)

 

Aktuální scénáře vývoje semestru na PřF

Vedení fakulty nyní pracuje se dvěma možnými scénáři možného vývoje a organizace semestru:

Scénář 1:

  • od 15. 5. se vrátíme na fakultu
  • od 18. 5. začne zkouškové období
  • dle vedení málo pravděpodobný scénář
  • praktická cvičení: proběhnou blokově od 18. 5. do termínu dle potřeby; zkouškové by pro tyto studenty navazovalo
  • zkoušky: budou probíhat standardně nebo dle opatření (limitovaný počet osob zejména u písemných zkoušek)
  • otázkou je jaká bude situace na Slovensku - jak na tom budou slovenští studenti

Scénář 2:

  • návrat na fakultu bude vzhledem k trvajícím opatřením odložen na pozdější období
  • máme počítat s tímto scénářem, je hodně pravděpodobný, nákaza má kulminovat na konci května
  • vše bude muset běžet dálkově
  • praktická cvičení: pro ta cvičení, která nelze odučit na dálku např. pomocí videí atp., bude v Informačním systému MUNI zavedeno mimořádné hodnocení "S", které znamená, že na studenty, kteří měli takový předmět v jarním semestru 2020 zapsaný, se bude pohlížet, jako by jej úspěšně absolvovali (včetně příslušného počtu kreditů); hodnocení se nezapočítá do průměru a bude speciálně popsáno v Dodatku k diplomu
  • zkoušky: dálkové zkoušení - ústní zkoušku/kolokvium lze nahradit zkoušením např. přes MS Teams, písemné zkoušky možná půjde konat v malých skupinkách na fakultě pod dohledem, lépe však také dálkově pod dohledem kamery přes MS Teams

Pro oba scénáře platí, že zkouškové období bude prodlouženo až do konce září a podzimní semestr začne až 5. října 2020. 

Na webových stránkách OFIŽ jsme pro každý studijní ročník připravili přehled povinných a povinně volitelných předmětů s informacemi, jak nyní probíhá jejich výuka.

V případě dotazů se neváhejte obrátit na své vyučující.

Informace o distanční výuce pro jednotlivé ročníky

Informace o formě a termínech - odevzdání prací, obhajoby, státnice, přijímací zkoušky

Odevzdávání závěrečných prací, obhajoby a státnice

Scénář 1:

  • studenti budou moci během měsíce dopracovat v laboratoři a dokončit písemnou část
  • nový termín odevzdání BP i DP 15.6.2020 a druhý řádný termín 31.7.2020, studenti si mohou sami zvolit
  • obhajoby a SZZ se budou konat ve dvou řádných termínech: 1. řádný termín = 22. 6. - 10. 7. 2020  a 2. řádný termín = 31. 8. - 18. 9. 2020
  • studenti si budou moci vybrat mezi letním a zářijovým termínem obhajoby i státnice = v předmětu SZZ budou vypsány oba termíny jako řádný termín zkoušky, na který se budou studenti přihlašovat

Scénář 2:

  • studenti nebudou moci chodit do laboratoří a nebude jisté, kdy ano
  • vyjednává se na ministerstvu výjimka pro experimentální diplomky, kdy by jednotliví studenti mohli chodit do laboratoří
  • pokud se nepodaří výjimka ustanovit, pak studenti diplomovou práci sepíší z výsledků, které mají a/nebo bude umožněna změna zadání práce
  • nový termín odevzdání BP i DP 15.6.2020 a druhý řádný termín 31.7.2020, studenti si mohou sami zvolit; odevzdávalo by se pouze elektronicky bez tištěné verze
  • obhajoby a SZZ se budou konat ve dvou řádných termínech: 1. řádný termín = 22. 6. - 10. 7. 2020  a 2. řádný termín = 31. 8. - 18. 9. 2020
  • studenti si budou moci vybrat mezi letním a zářijovým termínem obhajoby i státnice = v předmětu SZZ budou vypsány oba termíny jako řádný termín zkoušky, na který se budou studenti přihlašovat

 

Obhajoby

Scénář 1:

  • standardním způsobem komisionálně (červen/červenec a září)
  • očekáváme problém se Slováky (zavřené hranice) = dálková obhajoba a SZZ jako u scénáře 2 (viz dále) - Slováci budou mít problém i s uzavřením studia např. v případě praktik, to budeme muset vyřešit (jedná se o výjimce, aby mohli přes hranice)

Scénář 2:

  • v místnosti na fakultě bude jeden člen komise a student, který bude obhajovat
  • členem komise v místnosti se studentem nesmí být předseda komise a ani nikdo nad 70 let, ideálně dobrovolně nejmladší nebo mladší člen komise, ostatní členové komise budou sledovat dálkově (MS Teams)
  • školitelé a oponenti budou zváni do MS Teams na daný čas, kdy student obhajuje 

 

Písemné Bc. státnice

Scénář 1:

  • je nepravděpodobné, že by běžely ve větších počtech studentů, možná bude povoleno ve velkých místnostech studenty “naředit” s potřebnými rozestupy

Scénář 2:

  • nebudou možné vůbec

Pro oba scénáře nejspíše zvolíme pro letošek náhradu písemné zkoušky za ústní zkoušku připojenou k obhajobě – student dostane po jedné otázce z každého státnicového předmětu.

Ústní Mgr. státnice

Proběhnou v jednom bloku s obhajobou DP – student dostane po jedné otázce z každého státnicového předmětu.

Obhajoby a SZZ jsou veřejné – pokud se bude chtít někdo z veřejnosti účastnit, musí dát vědět dopředu, bude nahlášen na vrátnici a může být přítomen v místnosti se členem komise a studentem, nemůže být na streamu.

Přijímací zkoušky do NMgr. studia

Přihlášky do NMgr. studia je možné podávat do 30. 4. Informace o termínech a průběhu přijímacích zkoušek budou následovat začátkem května.

Přijímací zkoušky do doktorského studia

Přijímací zkoušky do doktorského studia by snad neměly být karanténními opatřeními ohroženy a měly by proběhnout v obvyklém termínu ve druhé polovině června 2020. Později ještě upřesníme.

Informace pro studenty účastnící se programu Erasmus+

Centrum zahraniční spolupráce MUNI získalo pro studenty účastnící se v tomto semestru programu Erasmus+ nové informace ohledně možného pokračování jejich mobilit a dopadu různých variant postupu na finanční podporu.

V odkazu níže najdete přehlednou tabulku. CZS připravuje další informace, prosíme o strpení. Pro aktuální informace sledujte jejich webové stránky.

Informace pro účastníky Erasmu+

Seminář (Bi0606, Bi3333, Bi8604)

Podívejte se, čím se zabývají naši studenti:

Výuka semináře probíhá podle dříve avizovaného harmonogramu, studenti prezentují formou videonahrávek a zatím se toho zhostili s úspěchem.

 

Na duben nás čekají přednášky následujících studentů:
8. 4.: Král Tomáš, Petráš Jiří, Sandanusová Miriam, Goliášová Zita, Kolajová Veronika (studenti 4. ročníku)
15. 4.: Záškoda Michal, Šteigerlová Monika (studenti 3. ročníku - učitelé)
22. 4.: Jelínek Matyáš, Jandová Nela, Myšková Markéta, Szotkowská Tereza, Šebestíková Jana (studenti 3. ročníku)
29. 4.: Bartošíková Jana, Holubová Barbora, Mikhina Elena, Čimborová Katarína a Böhmová Martina (studenti 3. ročníku)

 

Videonahrávky budou přístupné v odevzdávárnách příslušných předmětů, tedy pro 4. ročník Bi8604, pro 3. ročník pak Bi3333.
Dále probíhá výuka formou samostudia prezentace newsfeedu (průběžně aktualizovaná) a vyplňováním odpovědníků jako "účast". Možnost pokládat dotazy a odpovídat na ně přijde v době, kdy budou prezentovat trénink na obhajobu třetí ročníky.
Newsfeed semináře

Aktuality, pozvánky & zajímavosti

Atraktivita Bc. specializace Experimentální biologie živočichů a imunologie roste!

Počet přihlášek k bakalářskému studiu specializace Experimentální biologie živočichů a imunologie oproti loňskému roku vzrostl z 329 na 348 a především se výrazně zvýšil podíl přihlášek, u kterých si nás uchazeči zvolili jako 1. preferovanou specializaci ve své přihlášce – z 95 na 143.

Nová PR manažerka Ústavu experimentální biologie

Od 1. 4. se propagaci a zviditelnění Ústavu experimentální biologie věnuje naše Dr. Kateřina Tomanová. Místo přebírá po Mgr. Júlii Bohošové, které tímto děkujeme za dosavadní spolupráci. Pokud budete mít cokoli, co byste chtěli se studenty nebo zaměstnanci napříč našimi odděleními sdílet, neváhejte se na ni obrátit: 
Těší se na spolupráci! :)

Let´s share online analysis tools!

From Tomasz Radaszkiewicz, Bryjalab:

Hi,

since you might be bored at home, I decided to put in one place online databases/tools that you might find useful in your studies or theses. Feel free to spread it, if needed. And add your tools so that we can have everything in one place and enjoy never-ending browsing!
Online Analysis Tools

Rozhovor s laborantkou OFIŽ v Magazínu M

Přečtěte si rozhovor s Pavlínou Mrhálkovou, laborantkou a odbornou pracovnicí na OFIŽ, v Magazínu M!

Magazín M

Jste v prváku či ve druháku, zajímá vás věda a experimentování a rádi byste se vědeckému bádání věnovali? 

Tak se přidejte k nám! 
Naše skupina se věnuje buněčné biologii, konkrétně zkoumání organely zvané cilium, která je velice důležitá pro správný vývoj embryií i homeostázu u dospělého organismu.
Více o tom, co nás zajímá, zde: https://www2.med.muni.cz/histology/lukas-cajanek/
Pokud vás to zaujme, budete si moct vyzkoušet, co to v reálu obnáší pracovat na výzkumném projektu (nejdřív ve spolupráci s členy naší laboratoře a později třeba i samostatně).
V případě oboustranné spokojenosti a zájmu je zde možnost dlouhodobějšího působení v rámci bakalářské či diplomové práce.

Olympus Image of the Year Award 2019

Společnost Olympus vyhlásila vítěze soutěže o nejkrásnější mikroskopické fotografie roku 2019!

Vítězné fotografie zachycují neurony v myším mozku, autofluorescenci myšího embrya, myší míchu, vnitřní stavbu želvušky a další.

Fotografie si můžete stáhnout jako tapetu pro svou počítačovou plochu. ;-) 

Vítězné fotografie

Borrelióza - Poznatky z veterinární a humánní medicíny

V ČR jsou každoročně hlášeny tisíce případů pacientů s lymeskou borreliózou, multisystémovým onemocněním způsobeným spirochetálními bakteriemi patřícími do komplexu Borrelia burgdorferi sensu lato. Aktuální poznatky poukazují na náročnost a složitost problematiky spojené s tímto onemocněním. V průběhu naší akce nabídneme informace o mnoha zajímavých tématech, která se borreliózy týkají. Těšit se můžete na doc. Alenu Žákovskou (MUNI), Dr. Petra Dymáčka (Borelioza CZ), Dr. Jiřího Nepeřeného (Bioveta), Dr. Pavla Schánilce (VFU) a další odborníky. Těšíme se na Vás.

KDY: 21. 5. od 14.00

KDE: Kotlářská 2, Děkanát - zasedací místnost

Registrace do 13. 5. na emailu: helanej@sci.muni.cz

Pozvánka

Učitelská mobilita 2020-21 (Erasmus +)

I když téma mobilit není nyní právě aktuální, tato výzva míří na příští akademický rok 2020/21. Byl otevřen I. cyklus výběrového řízení pro výukové pobyty akademiků MU a je otevřen do 14. 5. 2020

Pro úplnost - stěžejní témata pro akademický rok 2020/21 jsou pedagogické kompetence a rozvoj pedagogických dovedností a dovedností ve věci koncipování učebních osnov.

V případě dotazů se obracejte na ​doc. Pavla Hyršla.

Partnerské univerzity ÚEB Více informací & přihláška

Danubius Young Scientist Award 2020

Cílem ceny je zdůraznit vědeckou práci talentovaných mladých vědců a zvýšit viditelnost vědecké komunity v Podunajském regionu. Cena navíc vybízí mladé vědce, aby se zapojili do vědeckého zkoumání mnohostranných otázek a otázek specificky souvisejících s Podunajím.

Ocenění bude uděleno 14 mladým vědcům - jeden v každé zemi, která je součástí strategie EU pro Podunají (Rakousko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvatsko, Česko, Německo, Maďarsko, Moldavsko, Černá Hora, Srbsko, Slovenská republika, Slovinsko, Rumunsko a Ukrajina). 

Nominace podává rektor, termín pro doručení nominací včetně všech potřebných podkladů k rukám Mgr. Terezy Dvořáková na Odbor pro akademické záležitosti RMU je 13. 4. 2020. Ze zaslaných nominací budou vybráni maximálně 3 kandidáti, kteří budou do soutěže přihlášeni.

Více informací

Ignaz L. Lieben Award 2020

Rakouská akademie věd by ráda upozornila na vyhlášení ceny Ignaze L. Liebena 2020.

Cena Ignaze L. Liebena je udělována mladým vědcům, kteří v posledních 3 letech pracují v Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, České republice, Maďarsku, na Slovensku, ve Slovinsku nebo v Rakousku.

Kandidáti by neměli být starší 40 let, s ukončeným doktorátem, kteří mimořádně přispěli do oblastí molekulární biologie, chemie nebo fyziky.

Vědecké instituce uvedených zemí mohou navrhnout kandidáty, kteří se mohou přihlásit.

Uzávěrka přihlášek: 31. 5. 2020

Vítěz získá finanční příspěvek 36.000,- USD.

Více informací

Pokud máte zajímavou novinku nebo akci, kterou byste chtěli přidat do příštího newsletteru, pište na lus@sci.muni.cz.

© 2025
Masarykova univerzita

Facebook