s radostí vám přinášíme další vydání pravidelného měsíčního newsletteru Ústavu experimentální biologie.
Přinášíme vám pár informací organizačního charakteru, přehled událostí, které se odehrály na našem ústavu, stejně jako krátké souhrny zajímavých akcí, které nás čekají v měsících následujících. Doufáme, že pro vás bude tento newsletter užitečným zdrojem informací a zároveň přispěje k posílení našeho kolektivního ducha a spolupráce.
Přejeme Vám klidný a úspěšný začátek semestru!
Měli byste vědět...
Erasmus+ praktické stáže
Zvažujete výjezd na praktickou stáž v rámci programu Erasmus+? Chcete-li vyjet v jarním semestru, je nejvyšší čas podat žádost - a to do 31. 10. nejpozději.
Dr. Elias Barriga přijal naše pozvání a vystoupí v rámci semináře OFIŽ s tématem z oblasti vývojové biologie. Na Technische universität Dresden (Německo) se věnuje vztahu biofyzikálních sil a formování tkáně.
prof. Alain Kohl: A hitchhiker´s guide to antiviral RNAi in mosquitos
V rámci mikrobiologického semináře bude mít přednášku zvaný host Alain Kohl z Liverpool School of Tropical Medicine, který bude hovořit o arbovirech přenášených komáry. Pro pochopení přenosu virů na člověka a zvířata je zásadní, jak tyto viry interagují s buňkami vektorů. Přednáška bude pojednávat o exogenní siRNA, která je kritickou součástí protivirové odpovědi působící při kontrole virové replikace.
Habilitační přednáška o nové léčbě dětských nádorů
Srdečně vás zveme na přednášku RNDr. Jana Škody, Ph.D. (OGMB) při příležitosti habilitačního řízení, tedy cestě k docentuře. Přednáška nese název Finding novel therapies for high-risk pediatric tumors. Přednáška je také zařazena do programu doktorského semináře.
Dr. Markéta Kaucká přijala naše pozvání a v rámci semináře OFIŽ představí svou vědeckou i osobní cestu z Masarykovy univerzity přes Karolinska Institut (Švédsko) až do Max Planck Institutu (Německo).
dr. Pierre Stallforth: Natural Products from Interacting Microorganisms and Ancient Microbiomes
V rámci semináře na Ústavu chemie Vás zveme na přednášku dr. Pierre Stallfortha z Hans Knoll Institutu (Jena, Německo), zvlášť zajímavá by mohla být pro mikrobiology.
Do Loschmidtových laboratoří zavítá vzácná návštěva – v listopadu přivítáme profesora Eda Bayera z Ústavu biomolekulárních věd Weizmannova vědeckého institutu. Nenechte si ujít přednášku tohoto uznávaného odborníka, který je známý svými výjimečnými vědeckými poznatky a poutavými prezentacemi.Přednáška proběhne v rámci Life science semináře.
Začátkem září jsme se účastnili Festivalu vědy a techniky na brněnském výstavišti. Na stánku našeho Ústavu jsme prezentovali výzkum našich oddělení, k prohlédnutí byly mikrobiologické stěry z různých předmětů běžné denní potřeby, modelové druhy hmyzu, fotosyntéza vodní rostliny nebo okřehek reagující na kovy z prostředí, preparáty s bakteriofágy nebo vývojová řada od vajíčka k dospělé drápatce. Loschmidtovy laboratoře se prezentovaly na stánku s ICRC.
Akci navštívilo během tří dní na 10000 lidí a naše stánky patřily mezi ty nejnavštěvovanější.
Noc vědců 27. 9. 2024
V pátek 27. září jsme se tradičně zapojili do celorepublikové akce Noc vědců, letos na téma Proměna. Na kampus v rámci Noci vědců zavítalo i přes deštivé počasí přes 3300 návštěvníků.
Za náš ústav jsme nabídli osm stanovišť, a tak se návštěvníci mohli dozvědět, jak mikroorganismy mění svět, jak se pod virovou náloží mění buňky, ale také že některé viry mohou být užitečné - o fágové terapii jste již jistě slyšeli. Ochutnat jste mohli stravu našich předků a dozvědět se, jak nás tato strava formovala, buněčná diferenciace byla poutavě představena na krvinkách, u rostlin jste mohli pozorovat exponáty od kořene až po květ, a na hmyzu si uvědomit, jak dramatickou proměnou prochází během svého života. Nejen nejmenší návštěvníci pak dokonce proměnili kámen v klíště nebo slunéčko. Konekconců - prohlédněte si fotografie v galerii.
Děkujeme všem zvídavým návštěvníkům a také všem, kteří se na Noci vědců podíleli!
Děje se na Mikrobiologii
Exkurze v rámci kurzu Biochemik Junior 2024
Začátek školního roku neznamená jenom zasednutí žáků do lavic, ale také otevírá možnosti zájemcům o biologické obory. Kurz Biochemik Junior, pořádaný ústavem Biochemie Masarykovy univerzity, nabídl žákům středních škol možnost vyzkoušet si vědeckou práci v laboratoři. Stejně tak se žáci mohli podívat i do laboratoří jiných oddělení a dozvědět se, jaké výzkumy se na Masarykově univerzitě provádí.
V rámci tohoto kurzu se žáci podívali i na Oddělení mikrobiologie, kde se v rámci Laboratoře bioinženýrství mikroorganismů dozvěděli o GMO a jak je můžeme využít k efektivnímu zpracování lignocelulózy. Viděli, jak vypadají rozdělené fragmenty DNA na gelu nebo purifikovaný fluorescenční protein. Ve vedlejší Laboratoři anaerobních mikroorganismů se seznámili s metanogenními archea a kde se s nimi můžeme setkat. Na vlastní kůži otestovali, jakou teplotu takový extrémní termofil potřebuje k růstu, a podívali se na něj i zblízka pod mikroskopem.
Děje se na LL
Oslavili jsme řadu úspěchů
🎉 Honza Velecký spolu s Matějem Berezným, Milošem Musilem, Stanislavem Mazurenkem a Davidem Bednářem slavili přijetí jejich rukopisu BenchStabdo časopisu Bioinformatics. Honza doplňuje: „Tento článek prošel velmi kritickým recenzním řízením, ale uspokojivě jsme vyřešili všechny připomínky recenzentů a nyní tři roky od původního nápadu můžeme slavit úspěch!“ 🏆 David Harding-Larsen, dánský doktorand, jehož konzultantem je náš Stanislav Mazurenko, získal cenu za nejlepší poster v kategorii Umělá inteligence a výpočetní metody na konferenci biocat2024 v Hamburku. 🎉 Martin Marek je zvaným řečníkem na konferenci AIST na univerzitě Keio v Japonsku. Toto setkání je zaměřeno na vztah mezi strukturou luciferázy a luminiscenčními reakcemi a Martin považuje toto pozvání za uznání práce celého našeho týmu ze strany komunity. 🎉 Zbyněk Prokop a jeho tým oslavili přijetí článku do prestižního časopisu ACS Catalysis. Na této publikaci pracovali společně s členy týmu Petra Klána a Zbyněk dodává: „Byl to náročný projekt s mnoha technickými překážkami, ale nakonec jsme to dokázali. Nově vyvinutý fluorescenční substrát bude využíván při experimentech v týmu Martina Marka.“
Děje se na OFIŽ
Vítání prváků
Ve čtvrtek 3. října pořádáme v okolí našeho OFIŽ pavilonu (D36) druhý ročník neformálního setkání nových studentů prvních ročníků Bc. a Mgr. studia Experimentální biologie živočichů a imunologie. Srdečně zveme i naše ostatní studenty z OFIŽ - přijďte se se svými spolužáky pobavit, poradit si, jak proplout nástrahami studia a užít si příjemné odpoledne a večer.
Svou případnou účast prosím indikujte zapsáním do této tabulky, ať víme, kolik občerstvení zajistit.
(spolu)organizovali jsme...
Konference ASEV - CzeSEV 2024
Společné výroční setkání Rakouské (ASEV) a České (CzeSEV) společnosti pro extracelulární vezikuly se konalo v polovině září na Lékařské univerzitě ve Vídni, navzdory výzvám spojeným s povodněmi, což vedlo k hybridnímu formátu. Konference poskytla výjimečnou platformu pro výzkumníky v oblasti extracelulárních vezikulů (EV) k navazování kontaktů a rozvoji nových spoluprací, zapojeni byli vědci nejen z Rakouska a ČR, ale také z dalších zemí včetně Indie, USA, Jižní Afriky, Islandu a Austrálie. K úspěchu akce významně přispěli zaměstnanci, studenti a spolupracovníci OFIŽ ÚEB: Vendula Hlaváčková Pospíchalová, Kristýna Turková, Stanislava Sladeček, Šárka Hrachovinová, Miriam Sandanusová, Eva Pecháčková, Martin Smolko, Nina Böhmeová a Janka Rakytová, kteří se podíleli na organizaci.
Více informací a fotografie z akce najdete na stránkách konference zde.
Letní škola vývojové biologie V4SDB
Začátkem září proběhla v prostorách OFIŽ Letní škola vývojové biologie, a to pod hlavičkou Visegrád Group Societyfor Developmental Biology (prezidentka prof. Marcela Buchtová). Součástí akce byl kromě přednášek i praktický workshop.
Více fotografií a program akce najdete na stránkách V4SDB zde.
V návaznosti na květnové zvolení byl prof. Bryja v úterý 17. 9. 2024 slavnostně přivítán mezi členy Učené společnosti České republiky. Gratulujeme!
Učená společnost České republiky sdružuje významné vědce působící na českém území. Jejím hlavním cílem je podpora svobodného pěstování vědy a šíření vědeckých poznatků. Podle stanov společnosti je předpokladem členství „výrazný a tvůrčí přínos vědě a mravní integrita“.
Podcast zajišťuje Národní ústav pro výzkum rakoviny a prostřednictvím této platfmory se představilo hned několik našich vědeckých pracovníků. Poslechněte si vystoupení našich vědců:
Mgr. Antónia Mikulová (OFIŽ) vystoupila v podcastu a ve studiu povídá nejen o bioinformatice, krátká představení svých výzkumů pak pro NÚVR natočili dr. Vendula Hlaváčková-Pospíchalová o extracelulárních vezikulech (zde) a vedoucí ústavu prof. Vítězslav Bryja o buněčné komunikaci (zde).
Kontakty
Máte něco, co byste chtěli do příštího newsletteru přidat? Sem s tím! Pište buď ústavní PR Mgr. Kateřině Tomanové, Ph.D. nebo pověřeným pracovníkům Vašeho oddělení: