Cena děkana pro studentku Molekulární a buněčné biologie a genetiky

Ve čtvrtek 8. června byly v aule UKB předány Ceny děkana. Z rukou děkana Tomáše Kašparovského je převzalo dvacet studentů bakalářských, magisterských i doktorských studijních programů.

Z Ústavu experimentální biologie byla oceněna jediná studentka, a to Mgr. Mária Krchniaková, Ph.D. v kategorii Nejlepší student doktorského programu.

9. 6. 2023

Mgr. Mária Krchniaková, Ph.D. s děkanem PřF prof. Mgr. Tomášem Kašparovským, Ph.D. Foto Radek Miča

Mária Krchniaková se pod vedením prof. RNDr. Renaty Veselské, Ph.D., M.Sc. na Oddělení molekulární biologie a genetiky věnovala tématu molekulárních mechanismů kombinované léčby u solidních nádorů dětského věku. Se svým projektem uspěla v soutěži Brno Ph.D. Talent 2017.

V roce 2022 úspěšně obhájila svou disertační práci. Při jejím řešení získala zcela nové poznatky, které publikovala formou prvoautorského článku v časopise Frontiers in Pharmacology. V rámci zahraniční stáže na University of Sydney navázala spolupráci s týmem dr. Janssona. Je autorkou a spoluautorkou řady dalších významných publikací. Své výsledky prezentovala v průběhu studia na několika mezinárodních konferencích. Na akci Biomania Student Scientific Meeting 2022 získala cenu za nejlepší posterové sdělení. Podílela se na řešení projektu GAČR zaměřeného na problematiku mitochondriální dynamiky a autofagie. Aktivně se podílela i na výchově pregraduálních studentů.

K ocenění gratulujeme!