Struktura ústavu
Zobrazit
Ústav experimentální biologie sdružuje laboratoře a týmy, které zajišťují výuku a vědeckou výchovu studentů experimentálně orientovaných biologických oborů Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity na bakalářské, magisterské a doktorské úrovni. Posláním ústavu je zajištění takových podmínek, aby pedagogická a vědecko-výzkumná činnost jeho pracovníků dosahovala co nejkvalitnějších výsledků.
Předmětem výzkumu realizovaného na Ústavu experimentální biologie jsou procesy a fenomény podílející se na organizaci a fungování živých buněk, tkání a organismů. Modelovými objekty jsou virové, mikrobiální, rostlinné, živočišné a lidské systémy, které jsou studovány rozmanitými přístupy současné molekulární biologie, genetiky, genomiky, proteomiky, genového a proteinového inženýrství, fyziologie, biochemie, analytické chemie, elektrochemie, biofyziky, atd. Kromě základního výzkumu je na Ústavu experimentální biologie realizován i výzkum aplikovaný, přispívající k poznání podstaty některých genetických a infekčních onemocnění člověka a zlepšení jejich diagnostiky nebo k realizaci nových biotechnologických postupů.
Týmy s obdobným pedagogickým a výzkumným zaměřením tvoří jednotlivá oddělení ústavu. Jejich hlavní výzkumné aktivity se zaměřují na molekulární diagnostiku a taxonomii mikroorganismů, molekulární cytogenetiku, molekulární a stresovou biologii rostlin, nádorovou biologii a genetiku, molekulární antropologii, environmentální mikrobiologii, mikrobiální biotechnologie, stresovou fyziologii rostlin, buněčnou a molekulární fyziologii lidských a živočišných systémů a enzymové inženýrství. Široká škála používaných metod a rozmanitost zkoumaných objektů dává pevný základ pro vědeckou výchovu studentů a jejich dobrou uplatnitelnost na trhu práce.
Publikace Projekty Dějiny psané přírodovědci - ÚEB