Finále SOČek v kategorii Chemie ovládli studenti z ÚEB

V kategorii Chemie uspěli Hana Bernhardová a Martin Havlásek, své práce zpracovali v Loschmidtových laboratořích.

17. 6. 2020

Hana Bernhardová a jí vytvořené difrakční vzory DmmA-lactone komplexu

V celostátním kole 42. ročníku přehlídky Středoškolské odborné činnosti (SOČ) si v kategorii Chemie připsali významné úspěchy dva středoškolští studenti pracující na Ústavu experimentální biologie, konkrétně v Loschmidtových laboratořích.

První místo v kategorii Chemie získala Hana Bernhardová (Gymnázium Františka Palackého Valašské Meziříčí). Hanka pracovala na strukturní analýze dehalogenasy DmmA pod vedením strukturního biologa Dr. Martina Marka. Hanka posbírala také řadu dílčích cen, například Cenu Učené společnosti ČR v kategorii "středoškolský student" a navíc je laureátkou Nadačního fondu Jaroslava Heyrovského. Byla přijata ke studiu biochemie na Oxford University.

Martin Havlásek (Gymnázium Brno-Řečkovice) získal ve stejné kategorii třetí místo. Věnoval se proteinové stabilizaci pod vedením doktoranda Antonína Kunky. Martin byl přijat do programu Biochemie na Přírodovědecké fakultě MU.

Oběma studentům i školicímu pracovišti srdečně gratulujeme!

Seznam všech finalistů a oceněných prací najdete zde.