Léku proti koronaviru jsou na stopě i vědci z Loschmidtových laboratoří

Potenciální lék proti viru SARS-CoV-2 pomáhají hledat i vědci z Loschmidtových laboratoří. Pomocí vlastního softwarového nástroje CaverDock ve spolupráci s jinými pracovišti analyzovali tisíce známých léčivých látek a vybrali několik nejslibnějších.

3. 8. 2020

Vědcům z Loschmidtových laboratoří (ÚEB, PřF MU) se ve spolupráci s Ústavem výpočetní techniky MU, výzkumným centrem RECETOX MU a Mezinárodním centrem klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) podařilo vyhledat potenciálně účinné látky proti viru SARS-CoV-2.

Výzkumníci se zaměřili na analýzu virového glykoproteinu S, který se v podobě trimeru nachází na povrchu viru SARS-CoV-2 a umožňuje vazbu viru na hostitelské buňky. Pomocí vlastního softwarového nástroje CaverDock vědci provedli tzv. virtuální screening a analyzovali doposud 4359 schválených léků. Díky programu bylo vybráno několik látek, které mají potenciál glykoprotein S zablokovat a tím zabránit vazbě viru na hostitelskou buňku.

Jedná se tak o další nástroj z Loschmidtových laboratoří využívající počítačové biochemie, umělé inteligence a principů strojového učení.

Více informací se dočtete v článku univerzitního Magazínu M zde.