MUNI Innovation award pro doc. RNDr. Pavla Hyršla, Ph.D. (OFIŽ)

Při příležitosti pátého ročníku Business research fóra, veletrhu vyzdvihujícího spolupráci mezi akademickým a soukromým sektorem a zejména uplatnění vědecko-výzkumného know-how v praxi, byly ve středu 26. dubna předány ceny MUNI Innovation Award. Jedná se o „ocenění studentů a zaměstnanců Masarykovy univerzity, jejichž výstupy se podařilo úspěšně zavést do praxe, napomohly ke zdokonalení výrobků či služeb nebo jakkoli jinak přispěly ke zvýšení společenské relevance výzkumu Masarykovy univerzity“.

3. 5. 2023

Jediným laureátem z Přírodovědecké fakulty byl doc. RNDr. Pavel Hyršl, Ph.D. (Oddělení fyziologie a imunologie živočichů). Ocenění získal za výzkum imunity, dlouhověkosti a parazitace včely medonosné s dopadem pro praxi v zemědělství. Výzkum má podstatný dopad pro praxi v oblasti včelařství, ekologických vztahů a zemědělství. Výsledky analýz poskytly přehled změn v organismu parazitovaných včel, které jsou příčinou jejich zhoršeného zdravotního stavu a pozorovaných úhynů včelstev. Ocenění je udělováno i za dlouhodobou osvětovou činnost směrem k laické i odborné veřejnosti včetně spolupráce s Výzkumným ústavem včelařským, s.r.o. a Ministerstvem zemědělství. S oceněným Pavlem Hyršlem vznikl také rozhovor pro web Přírodovědecké fakulty.

Business research fórum pořádá Centrum pro transfer technologií MU. Seznam všech letošních oceněných najdete zde. Autorkou fotografií je Majda Slámová.