Noc vědců

První říjnový pátek patřil celorepublikové akci Noc vědců, tentokrát na téma Tajemství. Večerní kampus ožil desítkami stánků a tisíci návštevníky. Náš ústav si připravil hned devět stanovišť.

9. 10. 2023

Našimi nejvzdálenějšími stanovišti byl v pavilonu E25 program Tajemství mikrosvěta a Tejemný virus léčitel. Návštěvníci se díky Oddělení mikrobiologie seznámili s různorodými mikroorganismy, které jsou všude kolem nás - odhalili jsme tak, co žije v houbičce na nádobí nebo v okolí papouščí klece. Návštěvníci také mohli díky vyluštění křížovky odhalit identitu tajemné postavy, která se po třetím patře pavilonu pohybovala. Ve druhém patře pak Laboratoř molekulární diagnostiky mikroorganismů (Odd. molekulární biologie a genetiky) představila svět bakteriofágů, a to i těm nejmenším díky skládačkám.

Koridor u pavilonu D36 patřil Laboratoři biologické a molekulární antropologie (OGMB) s programem Záhadný zubní kámen. Kníratý pan Molár nejen dětem ukázal, jak se takový zubní kámen tvoří a co se díky němu můžeme dozvědět z historických kosterních nálezů. Z bazénku se dala lovit DNA a k prohlédnutí byly například kosti se zjevnými známkami nákazy syfilidou.

Pavilon D36 nabídl hned 5 stanovišť našeho ústavu. V suterénu Laboratoře neuroetologie (Odd. fyziologie a imunologie živočichů) návštěvníci mohli ve specializovaných cívkách objevit Tajemství šestého smyslu, tedy zjistit, zda cítí změny magnetického pole a řadí se po bok švábů nebo holubů. Další program byl pak v učebnách 2. patra. Oddělení experimentální biologie rostlin vykouzlilo působivou atmosféru díky rozličným světelným efektům s programem Tajemství rostlin. K vidění bylo pozorování fotosyntézy nebo anatomických řezů, rostlinné tkáňové kultury nebo rentgenové snímky semen. Návštěvníci si mohli odnést rostlinný explantát v podobě masožravek. Laboratoř buněčné diferenciace (OGMB) poodhalila Tajemný svět buněk - izolace DNA ze slin, genetické pozadí krevních skupin nebo malá detektivní hra zabavila nejednoho návštevníka. Laboratoř srovnávací imunologie (OFIŽ) bodovalo s tradiční expozicí, Tajemství hmyzu. Strašilky a šváby do ruky doplnila ukázka bourců morušových, včel s kleštíkem včelím nebo různé kmeny octomilek. Naproti jsme se skupinou vývojových biologů (OFIŽ) sledovali Tajemství zrození života. Unikátem byl bezesporu zárodek kuřecích siamských dvojčat pod mikroskopem, ale návštěvníci si mohli také prohlédnout netypické sperime, zkusit si seřadit embrya různých živočichů, srovnat vývojová stadia žab nebo sáhnout do tajemných krabic.

Posledním naším stanovištěm byla expozice Loschmidtových laboratoří. Na dvou patrech pavilonu C13 návštěvníci odhalovali Tajmeství proteinů. Díky odhalení principů luminiscence jsme mohli vyřešit zločin v LEGO světě, zjistit, jak se izoluje DNA z kvasinek, poslechnout si strukturu proteinů nebo se osvěžit na proteinovém baru. Expozici doplnil také velmi kreativní fotokoutek.

Naše studenty a zaměstnance jste mohli potkat také v areálu Kotlářské u stánku reprezentujícího Antarktické expedice.

Noc vědců letos na kampus přilákala rekordních 3700 návštevníků, na Kotlářskou pak přišlo cca 1500. Na celou Masarykovu univerzitu pak zavítalo 8124 lidí. Děkujeme všem, kteří se na přípravě a prezentaci programů podíleli! 


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info