První místa v národním kole SOČ

O víkendu 15. - 18. června 2023 se v Plzni konal 45. ročník celostátní přehlídky Středoškolské odborné činnosti. Do národního kola postoupili vítězové krajských kol z celé republiky. Studenti středních škol soutěžili celkem v 18 kategoriích od přírodních věd až po společenské vědy, historii, ekonomii nebo informatiku.

Hned ve třech kategoriích zvítězily studentky s vazbou na Ústav experimentální biologie.

21. 6. 2023

První místo v kategorii 4 Biologie a vědy o Zemi získala studentka Adriena Jedličková (Gymnázium, Tř. Kpt. Jaroše, Brno). Svou práci Inhalace nanočástic olova způsobuje degenerativní změny v mozkové tkáni vypracovala pod vedením doc. Marcely Buchtové (Oddělení fyziologie a imunologie živočichů) na pracovišti Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR.

První místo v kategorii 5 Molekulární biologie získala studentka Tereza Šustrová (Gymnázium, Tř. Kpt. Jaroše, Brno). Svou práci Přeprogramování luciferin-substrátové specifity u NanoLuc luciferázy vypracovala pod vedením dr. Martina Marka (Loschmidtovy laboratoře) ve spolupráci s centrem Recetox a FNUSA-ICRC.

První místo v kategorii 7 Zemědělství, potravinářství, lesní a vodní hospodářství získala studentka Eliška Humeňanská (Gymnázium, Slovanské náměstí, Brno). Svou práci Zrychlují nitrátové ionty tok vody v listech? vypracovala pod vedením doc. Víta Glosera (Oddělení experimentální biologie rostlin).

Seznam všech letošních umístěných včetně odkazů na jejich vystoupení najdete na stránkách SOČ.

Všem oceněným gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v další vědecké kariéře!