Úspěch našeho studenta na mezinárodní konferenci

Mgr. Martin Toul z Loschmidtových laboratoří, který loni získal prestižní Fulbrightovo stipendium, zazářil na mezinárodní konferenci 45th FEBS Virtual Congress, kde byl jeho poster "Engineering protein dynamics for the understanding of divergent evolution of the Renilla luciferase" oceněn jako nejlepší poster dne a následně vybrán jako výjimečný poster. Takového ocenění se dostalo jen 4 posterům z celkových 1285.

22. 7. 2021

Mgr. Martin Toul s oceněním za výjimečný poster

Mgr. Martin Toul se zabývá proteinovou dynamikou a její evolucí v přírodě, konkrétně se věnuje novým přístupům pro identifikaci a cílenou úpravu dynamických oblastí proteinů, které jsou pro jejich efektivitu často klíčové. Modelovým enzymem je mimo jiné luciferáza z Renilla reniformis, která je jedním z biotechnologicky nejvíce využívaných bioluminiscenčních enzymů. Týmu se podařilo oproti původnímu krátkému "záblesku" prodloužit produkci světla stonásobně.

Inženýrstvím luciferázy se navíc podařilo zmapovat, jakou nejpravděpodobnější cestou se dynamika tohoto proteinu evolučně vyvinula. Inženýrství dynamiky rekonstruovaného předka bioluminiscenčních enzymů by v dnešní době proteinového inženýrství mohlo pomoci v konstrukci celé škály enzymů na míru, ať už z pohledu stability, účinnosti, substrátové specifity nebo dlouhotrvajícího bioluminiscenčního záření. Co v přírodě trvá miliony let, je možné v laboratoři urychlit a evoluční procesy napodobit během pár měsíců. Více o výzkumu se můžete dočíst zde.

K úspěchu gratulujeme!

 


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info